Categories
  • Air Conditioner
  • Air Treatment
  • Cooking Appliance
  • Electric Fan
  • Health & Beauty
  • Home Entertainment
  • Kitchen Appliance
  • Laptop & Computer
  • Laundry
  • Refrigerator
  • Small Appliance
  • Smartphone
  • Television
29% ₱55,700.00
Daikin FVFC140BXVA/RZFC140BXVM 6.0HP Inverter Floor Mounted Air Conditioner
Daikin
  • Share
  • Tweet
Product SKU:
Available:
Only 0 item in stock
0 item in stock
In stock
Pre-order
Out of stock
₱138,300.00
Notify me When Available
You will receive an email when the product is available.
  • Description
  • Shipping & Returns
  • Reviews
  • Model: FVFC140BXVA (indoor) / RZFC140BXVM (outdoor)
  • Series: SkyAir / Floor-Standing Inverter
  • Type: Floor-standing split inverter
  • Horsepower: 6.0 HP
  • Refrigerant: R-32
  • Cooling Capacity (Rated): 14.0 kW (range 6.2 – 15.5 kW)
  • Rated Running Current: 23.8 A
  • Rated Power Consumption: 5,450 W
  • EER (Cooling): 2.57 W/W
  • CSPF: 4.40 Wh/Wh
  • Power Factor (Rated): 0.99
  • Pipe Connections (Liquid / Gas): 9.5 mm / 15.9 mm