  • Panasonic DH-10BM1P 10-way Water Heater Panasonic DH-10BM1P 10-way Water Heater
Categories
  • Air Conditioner
  • Air Treatment
  • Cooking Appliance
  • Electric Fan
  • Health & Beauty
  • Home Entertainment
  • Kitchen Appliance
  • Laptop & Computer
  • Laundry
  • Refrigerator
  • Small Appliance
  • Smartphone
  • Television
10% ₱1,250.00
Panasonic DH-10BM1P 10-way Water Heater
Panasonic
  • Share
  • Tweet
Product SKU:
Available:
Only 0 item in stock
0 item in stock
In stock
Pre-order
Out of stock
₱11,250.00
Notify me When Available
You will receive an email when the product is available.
  • Description
  • Shipping & Returns
  • Reviews
  • Jet Pump
  • 10-Way Safety
  • 10-Way Shower Head
  • Contemporary, Sleek design
  • Easy to clean
  • Universal Design
  • Easy to Use
  • Easy to See
  • Specifications
  • Power consumption: 10.0 kW
  • Dimension (H x W x D): 240 mm x 360 mm x 110 mm
  • Net Weight: 3.0 kg
  • Water Pressure (Max): 700 kPa
  • Water Pressure (Min): 10 kPa
  • Outlet water temperature: Max 50°C
  • Power Selection: Stepless Electric Power Control
  • Color: White
9 Safety Points
1. Water Splash Proof Case Cover: Comply with IEC 60529 (IP25) for protection
2. Durable and Non-flammable Material: For better quality and safety
3. Insulated Structure: Insulated internal metal parts prevent electric shock
4. Built-in Earth Leakage Breaker (ELB): A built-in ELB to prevent electric shock
5. Manual Reset Thermostat: Power cuts off when the water temperature exceeds the control limit
6. Water Flow Sensor: Power cuts off if water flow is too low
7. Auto Thermal Cut-out (55°C): Power cuts off when water temperature reaches 55°C